Bu haber kez okundu.

Yeniden seçilen Vakfıkebir CHP ilçe Başkanından şok şok açıklamalar

8 yıllık AKP iktidarı ve tek adam rejiminin sonucunda ülkemiz ne durumdadır, ilçemiz ne durumdadır? Ülkemizin durumu içler açısı. 17 yılda emekçi halkımızın alın teri bir avuç yandaşa gitti. Ekonomimiz iflas etti. Dış borç; 2002 den bu gün 130 milyar dolar %350 artarak 453 milyar dolar oldu. İşsizlik; %8.3 den %14 çıktı. Karşılıksız çek; 2.2 milyar Tl den 30 milyar Tl ye çıktı. AKP döneminde borcunu ödeyemeyen 2,5 milyon kişi hapse düştü. Tüketicilerin banka borcu; 6,6 milyar Tl den 600 milyar Tl oldu. Vatandaş kazandığını değil, geleceğini harcamaya mahkûm oldu. Aile gelirinin borca oranı; %4,7 den %60’a çıktı. Her aile, evine giren paranın yarısından fazlasını borcuna veriyor. Ayın ilk gününde parasız kalıyor.

“Ülkemizde son günlerde ciddi toplumsal travmalar yaşanıyor”
Çiftçilerin banka borcu 5,1 milyar Tl den 90 milyar Tl oldu. Tarımı bitiren ithal ürünlerle çiftçimize rekabet şansı bırakmayan AKP çiftçimizin 18 kat daha borçlanmasına neden oldu.

Yoksulluk sınırı; 1155 Tl’ den 6725 Tl’ye çıktı. Açlık sınırı; 380 Tl den 2065 Tl’ye çıktı. Ne yazık ki ülkemizde son günlerde ciddi toplumsal travmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Antalya’da yaşanan, ondan önceki hafta İstanbul’da yaşanan ve daha öncesinde kendisini yakan, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden insanlarımız… Bunun temelinde işte bu ekonomik sorunlar var.

“Basın susturuldu. Basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 151. Sıradayız”

Adalete Güven Kalmadı; Hukukun üstünlüğü endeksinde ülkemiz 113 ülke arasında 99’culuğa düştü. Basın susturuldu. Basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 151. Sıradayız. Halen 110 gazetecimiz cezaevinde yaşıyor. 700 bin çocuk suça sürüklendi. 600 bin çocuk mağdur oldu. Çocukların cinsel istismara uğrama oranı % 450 arttı, kadına yönelik şiddet %1500 arttı. Boşanmalar % 45, fuhuş % 850 arttı. Adam öldürme % 300, cinsel taciz % 500 arttı. Uyuşturucu bağımlılığı % 700 arttı. Demek ki her şeyi dini kurallarla açıklamaya çalışmakla toplumsal yozlaşma önlenemedi aksine arttı. Esas olan eğitimdir. Ve insani değerlerdir.

“Eğitimdeki tablo Türkiye’ye yakışan bir tablo değildir”

2018 Pısa Raporu’nda Türkiye OECD ortalamasının altında, okuma becerileri alanında ortalama puanımız: 453,37 OECD ülkesinin ortalama puanı ise 487. Fen’de ortalama puanımız: 458, 37, OECD ülkesinin ortalama puanı ise 489 olarak belirlendi. Matematik alanında ortalama puanımız: 459, 37, OECD ülkesinin ortalama puanı 489 oldu. Dünyada yalnız, itibarı kalmamış bir ülke. Halkın seçtiklerinin yerine, kendi seçtiklerini atayan bir iktidar. Bu tablo Türkiye’ye yakışan bir tablo değildir.

“İlçemizin Durumu Vahim!”

Vakfıkebir’de 2800 aile yardıma muhtaç, 1600 genç (18-24 yaş arası) işsiz. Vakfıkebir’de çiftçimiz geçinemiyor, bankalara ve tefecilere borçlandı. Fındık bahçeleri icra yolu ile satılık. Fındık üreticisi sahipsizdir. 1 litre süt, 1 litre su fiyatına satılıyor. Üretici fabrikaya süt verip yem alıyor, yılsonunda fabrikaya borçlu çıkıyor. Esnafımız bankadan faizli para çekip, tefeciden para alıp çek senet ödüyor. Her üç esnaftan biri icralıktır. İşyerleri kapanacak duruma geldi, utanıcından kapatamıyor. Emeklimiz, asgari ücretlimiz, açlık sınırının altında yaşıyor.

“Vakfıkebir bu kadarını mı hak ediyor? Vakfıkebir’i yönetenler büyük düşünmek zorundadır”

İki yılda Vakfıkebir’de 20 yılda yapılamayanlar yapılmış. Mahalle yolları betonlanmış. Camilere temizlik yardımı yapılıyor. Okulların çatıları onarılmış. Hastane büyütülmüş. İlçe tarım binası yapılmış vs.

Şimdi halkımız adına soruyoruz; halkımızın size yıllardır verdiği o güçlü desteğin karşılığı bu mu? Başarı bu mu? Bu mu vizyonunuz? Vakfıkebir bu kadarını mı hak ediyor? Biz diyoruz ki; bu yapılanları büyük başarı görmek tarihi kökleri ve misyonu ile büyük bir ilçe olan Vakfıkebir’e haksızlıktır. Vakfıkebir’i yönetenler büyük düşünmek zorundadır. İlçemizin ekonomisini büyütecek, istihdam sağlayacak yatırımlara öncelik vermek zorundadır. Değerli dostlar; CHP olarak biz yıllardır çözüm önerilerimizi halkımızla paylaşıyoruz. Buradan bir kez daha tekrarlayalım. İlçemizin ekonomisini büyütmemiz için, istihdam yaratmamız için olmazsa olmazımız OSB, liman ve çikolata fabrikası projesidir. 1999 yılında Vakfıkebir OSB Trabzon’un 2. OSB’si idi. Bizden sonraki şinik OSB bitti. Beşikdüzü OSB bitti. Vakfıkebir’de tamamlanırsa yüzlerce gencimiz orada iş sahibi olacak. Ama Vakfıkebir halkı

“Süt, fındık, tereyağı Vakfıkebir’de var, ama siyasi zayıflıkta var”

1999 yılından bu yana oyalandı. Hani Üniversal Çimento Sanayi Aş (EMBA) yönetim kurulu üyesi Mete Bülgün, bize 5 milyon ton kapasiteli liman yapacaktı. Dönemin AKP yöneticileri tarafından müjde şeklinde lanse edilen bu liman projesi ne oldu? Bizim önerdiğimiz çikolata fabrikası için süt, fındık, tereyağı Vakfıkebir’de var, ama siyasi zayıflık var. Gençlerimize istihdam yaratacak, süt ve fındık üreticisinin ürünü değerlenecek, yüzü gülecek. Ama maalesef siyasi irade kulağının üstüne yatıyor, yıllardır bizi duymuyor. Sahil ilçesi olmanın avantajından ilçemiz ekonomik olarak yararlanamıyor. Dünyaca ünlü Vakfıkebir ekmeğinin satışı yeterince yapılamıyor; bunun için sahil geçiş yolu üzerinde ekmeğimizin ve yöresel ürünlerimizin satışının yapılabileceği oturma, dinlenme, eğlenme ve yeme yerleri olan tesisler yapılmalıdır. Turizm bacasız fabrikadır. Karadağ Yaylası’na tesisler yapılarak yaz ve kış turizmine açılacaktır. Tarihi iskelemize eski işlevi kazandırılmalıdır. İlçemize yakışan kapalı pazaryeri, altı otopark olacak şekilde bir an önce yapılmalıdır. Kültür ve sanata ilerleme tesislerle mümkündür. Şehirlerarası terminalimiz modern terminale dönüştürülmeli.

“Halkımızın rahat bir nefes alması için çözüm CHP iktidarıdır”

Diğer siyasi partilerin, sendikaların, STK’ların, odaların, muhtarların herkesin görüş ve önerilerini alın diyoruz. Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllısı ise başkalarının da aklını kullanır. Ülkemiz için, ilçemiz için aydınlık günler dileklerimizle tekrar hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bütün bu sorunların çözüm bulması, halkımızın rahat bir nefes alması için çözüm CHP iktidarıdır. CHP’nin çatısı altında bulunmak, her zaman büyük bir gurur vesilesidir. Fakat bizlere önemli sorumluluklar da yüklemektedir. Bu sorumluluğun bilincinde olarak; Türkiye Cumhuriyeti’nin harcındaki kurucu değerleri korumak ve ileriye taşımakta kararlıyız! Ülkemizin sigortası olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kurtuluş Savaşı’na uzanan köklerinden gelen mirası özümseyerek, Atatürk ilkelerinin simgesi altı okun ışığında, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz! Bu duygu ve düşüncelerle ilçe kongremize onur veren, tüm katılımcılara saygılarımı sunuyorum dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pluto trust corporation 2 yıl önce

biz pluto güven şirketiyiz,% 3 faiz oranında kredi sunuyoruz. kredi arıyorsanız, daha fazla bilgi için bize ulaşın.
e-posta: plutocreditfinancier@gmail.com
Whatsapp: +1 (847) 453 9904